Szukaj na blogu
Ostatnie komentarze
Brak opinii.

Stara cegła - ile kosztuje, jakie ma zalety i wady, gdzie ją położyć?

Do ulubionych
0
Do ulubionych

Stara cegła - ile kosztuje, jakie ma zalety i wady, gdzie ją położyć?

Stara cegła - ile kosztuje, jakie ma wady i zalety, gdzie ją położyć?

Niejednokrotnie w naszym życiu nadchodzi moment, w którym chcemy odświeżyć wnętrze naszego domu. Powodem tego może być przeprowadzka lub chęć zmiany wystroju naszego pomieszczenia. Często w takim momencie, rozważamy ułożenie na jednej lub kilku ścianach Starej Cegły dekoracyjnej - produktu modnego w polskich domach, ponadczasowego i stosunkowo prostego w położeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze imitacji starej cegły.

Cegła dekoracyjna - z czego wykonane są płytki?

W tym artykule skupimy się na ogólno-dostępnych imitacjach starej cegły na ścianę, które z wielu powodów uważamy za lepszy wybór, niż starą cegłę rozbiórkową.

Imitacja Starej Cegły, jest wytwarzana przez połączenie kruszywa mineralnego z cementem w odpowiedniej proporcji. Proces ten jest wykonywany ręcznie, co dodaje cegle indywidualizmu i oryginalnego wyglądu. Płytki cegłopodobne mogą występować w wielu odcieniach i barwach, dzięki pełnej kontroli procesu produkcji. Na rynku dostępne jest naprawdę wiele ciekawych wzorów cegły, będących ozdobą wnętrz i bezproblemowo dorównującym wyglądem prawdziwej cegle. Dostępne są cegły w intensywnych czerwonych kolorach, delikatnej bieli lub szarości, doskonale komponującej się z pomieszczeniami urządzonymi w stylu industrialnym.

Imitacja cegły na ścianę - zalety i wady

Zalety

Imitacja cegły na ścianie to rozwiązanie, które posiada wiele zalet, przez co jest powszechnie stosowane w domach i mieszkaniach. Do największej zalety imitacji cegły, zaliczany jest jej ponadczasowy i oryginalny wygląd. Cegła to produkt uniwersalny, wpasowuje się w obowiązujące trendy i z biegiem czasu nie traci swojego uroku. Cegła dekoracyjna z łatwością potrafi rozwiązać problem dobrania najbardziej wyrazistego punktu wnętrza.

Płytki cegłopodobne, ze względu na swój starodawny styl, nie wymagają dużej precyzji w czasie układania - są proste do położenia i prawie każdy sobie z tym poradzi. To ogromna zaleta przy wysokich kosztach specjalistów od układania kafli.

Dodatkowo, dzięki materiałowi z którego wykonane są płytki ze starej cegły, nie musimy się martwić o uszkodzenia mechaniczne czy związane z wilgocią. Jest to produkt odporny i wytrzymały. Po dodatkowej impregnacji, może zostać użyty w każdym pomieszczeniu, łazience, kuchni, czy sypialni. Impregnacja starej cegiełki nie musi być wykonywana tak często, jak tradycyjnej cegły, przez co produkt jest łatwiejszy w codziennej obsłudze.

Imitacja Starej Cegły charakteryzuje się niedużą grubością ( ~1,5 cm ), przez co nie zajmuje tak dużo miejsca jak tradycyjna cegła, jest lżejsza, co z pewnością docenią osoby planujące remont na czwartym piętrze bez windy. :)

Rozmiar imitacji cegły na ścianę jest maksymalnie zbliżony do jej oryginalnego odpowiednika i takie rozwiązanie pozwala dodać charakteru niejednej aranżacji.

Wady

Do największych wad płytek cegłopodobnych, zaliczana jest potrzeba regularnej impregnacji produktu, szczególnie w pomieszczeniach, w których cegła jest narażona na wilgoć. W zależności od intensywności użytkowania, impregnację warto wykonać raz na 1-3 lata. Nie jest to obowiązkowe, ale systematyczne dbanie o produkt z pewnością pozwoli nam dłużej cieszyć się świetnym wyglądem naszego wnętrza.

Przy dobieraniu starej cegły do pomieszczenia, należy uważać - zbyt ciemna cegła, w zbyt dużej ilości w małym pomieszczeniu, może je dodatkowo optycznie pomniejszyć i efekt nie będzie zadowalający. Warto w takim momencie skorzystać z porady architekta. Taka osoba doradzi nam, czy nasze pomieszczenie jest odpowiednie do ulokowania cegły, a jeżeli nie, to z pewnością zaproponuje odpowiednią alternatywę.

Jakie są koszty starej cegły i jej montażu?

Średnie koszta metra kwadratowego cegły dekoracyjnej, wahają się w kwotach od 79 do nawet 399 zł/m2 brutto. Najwyższe ceny zwykle dotyczą produktów renomowanych producentów lub wykonywanych z betonu. Nie zawsze za wysoką ceną idzie wysoka jakość, dlatego polecamy dobrze się rozeznać w produktach przed zakupem. W razie pytań o różnicę w produktach, zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego ( klik ). 

Do podanych kosztów należy również doliczyć koszty fugi, kleju, przygotowania podłoża i montażu. Po zsumowaniu podanych elementów + montaż, za średnią cenę położenia imitacji starej cegły, podaje się kwotę 200 zł/m2 brutto. Gorąco zachęcamy do próby położenia cegły samemu - Youtube jest pełen profesjonalnych poradników, które pozwolą nam obniżyć podany koszt o ponad połowę. A zdobycie nowych umiejętności będzie nas napawać dumą.

Płytki cegłopodobne - jak je prawidłowo zamontować?

W momencie, gdy postanowimy upiększyć pomieszczenie samodzielnie, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad, które umożliwią nam prawidłowe położenie płytki ze starej cegły.

Zawsze zaczynamy od przygotowania podłoża. Powinno być ono odpowiednio oczyszczone, odtłuszczone i pozbawione jakiegokolwiek brudu. W miarę możliwości powinno być jak najbardziej gładkie, ewentualne ubytki należy uzupełnić przed położeniem cegły. Imitacja starej cegły jest stosunkowo małej grubości, więc odpowiednie przygotowanie płaskiego podłoża jest wymagane do uzyskania zadowalającego efektu. 

Po przygotowaniu podłoża, mamy dobrą wiadomość - imitację cegły na ścianie, przykleja się na zaprawy gęste, co bardzo ułatwia jej odpowiednie układanie. Powinniśmy użyć odpowiedniej zaprawy klejowej przeznaczonej do naszego produktu, a jej ewentualne nadmiary w szczelinach między płytkami usunąć, ponieważ zostaną one później wypełnione odpowiednią spoiną. Wypełnianie przestrzeni między płytkami spoiną, należy zawsze wykonywać dopiero po całkowitym związaniu zaprawy klejowej, zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt wczesne ułożenie nie pozwoli jej wyschnąć i nici z naszego wnętrza i aranżacji. 

Przy układaniu imitacji cegły, zwykle stosuje się przestrzeń między płytkami o wielkości 10-15 mm. Naszym zdaniem większa przestrzeń dodaje starej cegle uroku i efekt jest bardziej naturalny. Warto przy spoinowaniu płytki wewnątrz pomieszczeń, wypełnić szczeliny niecałkowicie. Fuga odrobinę cofnięta, dodaje uroku i w połączeniu z odpowiednim światłem, potęguje efekt wizualny imitacji cegły.

Kilka konkretnych informacji:

  • Jaki klej? Zalecany jest cementowy lub inny do montażu płytek.
  • Ile kleju? Worek 25 kg, w zależności od producenta, wystarczy na 6-8 m2 cegły.
  • Fuga - kolorystykę wybierzcie sami, pamiętajcie, że zużycie potrafi się wahać od 2,8 do 3,5 kg na m2 cegły, zakładając szczeliny o szerokości 1 cm
  • Płytki cegłopodobne mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz
  • Imitację cegły można układać bezfugowo - nie ma do tego przeciwwskazań, ale naszym zdaniem takie układanie materiału obniża jego walory estetyczne
  • Większość płytek Stara Cegła pakowana jest w kartony po 25 sztuk ( 0,5 m2 ) - średnia waga 1 m2 to 25 kg.
  • Stara cegła może być docinana, polecamy również zarysowanie albo częściowe nacięcie płytki, a następnie jej ułamanie - bardziej naturalny efekt

Moda na cegłę w Polsce? Trend chwilowy, czy ponadczasowy?

Z pewnością zauważyliście, w jak wielu mieszkaniach stosowana jest cegła na ścianę. Biała, czerwona, brązowa, szara. Multum kolorów, pasujących do każdego wnętrza i aranżacji. Naszym zdaniem jest to trend ponadczasowy, ponieważ zawsze będzie się kojarzył z klasyczną architekturą. Szlachetne lica starej cegły są ozdobą pasującą do wielu styli i z pewnością szybko nie znikną z naszych domów.

Płytki ceglane na ścianę - czerwone i inne - przegląd produktów

 Aby elewacja lub ściana odznaczała się stylem i wysoką jakością produktu, polecamy imitację Starej Cegły, której jesteśmy producentem. 3 kolory, stale dostępne od ręki:

Concretto Stara Cegła Gotycka 6,5x27,5

Concretto Stara Cegła Naturalna 6,5x27,5

Concretto Stara Cegła Szara 6,5x27,5

W ofercie posiadamy również narożniki - zachęcamy do kontaktu mailowego w sprawie indywidualnej wyceny.

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Napisz do nas

Menu

Ustawienia

PL/DE

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się