Drewnopodobne

Płytki imitujące drewno, to jeden z najpopularniejszych wzorów dostępnych na rynku. Stosowane często zamiennie dla paneli, wyglądają świetnie i charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Nadają się jako naturalny akcent do nowoczesnych wnętrz, jak i do tych bardziej rustykalnych salonów. Materiał ten doskonale sprawdza się jako płytka ścienna i jako gres na podłogi. Wysoka dostępność różnych rozwiązań, pozwala po za klasyczną drewnianą podłogą, na takie rozwiązania jak np. jodełka francuska lub drewnopodobna mozaika.

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Oferta w naszym sklepie cały czas się rozrasta - jeżeli potrzebujesz płytek innych, niż dostępne na stronie - NAPISZ DO NAS. Przygotujemy wycenę.

Płytki imitujące drewno - gres czy terakota?

Stając przed wyborem i zakupem płytek, oprócz samego wyglądu, stajemy przed wyborem rozmiaru, rodzaju powierzchni płytek, i materiału, z jakiego są stworzone. Najczęściej, w przypadku płytki drewnopodobnej do wyboru mamy gres drewnopodobny lub terakotę imitującą drewno. Zwykle płytki gresowe mają wyższą cenę od terakoty i idzie za tym kilka cech warunkujących wyższą jakość produktu:

  • Wyższa twardość materiału - płytki gresowe mają większą wytrzymałość, szczególnie lepiej chronią np. w przypadku upadku ciężkiego przedmiotu
  • Rektyfikacja - podłogi gresowe ułożone z płytek rektyfikowanych, mogą mieć zastosowaną mniejszą fugę, z czym wiąże się mniej sprzątania i wrażenie zwartej 'tafli' na podłodze
  • Chłonność wody - terakota posiada pewną chłonność wody, co w przypadku przetarcia górnej powierzchni może narazić kafle na uszkodzenie. Wiąże się to z zaleceniem cyklicznej impregnacji podłogi

Płytki gresowe to wytrzymalszy materiał i jeżeli potrzebujesz, aby przetrwały wiele lat, są one lepszym wyborem.

Struktura drewna w klasycznym rozmiarze 20x120

Producenci płytek łazienkowych i innych robią wiele, aby dostarczyć do naszych wnętrz przeróżne rozwiązania. Wielu z nas chce mieć płytki ułożone w swoim salonie, biurze, czy sklepie, a niektórzy np. widzą je jako płytkę ścienną do łazienki. Z pomocą idzie nam mnogość wyborów. Mamy do wyboru płytki drewnopodobne o gładkiej powierzchni lub takie z mocną strukturą drewna. Dostępne są też wersje antypoślizgowe, półpolerowane ( lappato ), czy pełen poler - rozwiązanie bardzo eleganckie. Tak duży wybór daje nam szerokie możliwości aranżacyjne - przykładem jest ułożenie podłogi wnętrza z płytki matowej, gładkiej, a na ścianę zastosowanie gresu półpolerowanego, który będzie zachwycał i ciekawie odbijał światło.

Gres imitujący drewno - alternatywa dla kamiennych tarasów

Decydując się na obłożenie płytkami tarasu lub balkonu, najczęściej na myśl przychodzi nam gres imitujący kamień, w kolorze beige lub grey. Świetnym pomysłem w takich miejscach są płytki drewnopodobne - również o naturalnym wyglądzie, przyciągające uwagę i cieszące oko.

Jaki kolor fugi wybrać do płytek drewnopodobnych?

Do wyboru mamy wariant fugi maksymalnie zbliżonej kolorystycznie do płytek, lub na zasadzie kontrastu. We wnętrzach i pomieszczeniach loftowych, industrialnych lub rustykalnych, ciekawym wyborem będzie fuga szara lub biała, kontrastująca z kolorystyką płytki. Do gresów ułożonych w klasycznych aranżacjach, warto szukać fugi w kolorze płytki - odcienie brązu i beżu z pewnością będą stylowym i bezpiecznym wyborem.

Płytki drewnopodobne czy panele?

Często przy remoncie, stajemy przed wyborem rodzaju materiału. Panele, szeroko rozpowszechnione w polskich domach, mają swoje zalety, aczkolwiek tutaj wspomnimy o atutach płytek drewnopodobnych. Są znacznie wytrzymalsze niż panele, bardziej odporne na ewentualne zamoczenie. Sprawdzają się niezawodnie przy ogrzewaniu podłogowym, dają dużo możliwości - np. układane w jodełkę zwykłą, czy francuską. 

W jaki sposób połączyć płytki imitujące drewno z panelami?

Płytki drewnopodobne od paneli różnią się wyglądem, powierzchnią - niezmiernie trudno jest dobrać kafelki i panele o identycznym wyglądzie, dlatego polecamy łączenie na zasadzie kontrastu. Zupełnie inny kolor między panelami a flizami sprawdzi się w niejednym salonie. 

Jak układać płytki drewnopodobne?

Układanie kafli bywa skomplikowanym zadaniem, szczególnie dla osoby niedoświadczonej - ale jeżeli będziesz trzymał się kilku zasad, wszystko powinno się udać! Na początku, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża - powinno być ono równe, czyste, suche i zagruntowane. Tyczy się to zarówno prac przy kafelkach podłogowych, jak i ściennych. Dobierz odpowiedni klej, najlepiej zalecany przez producenta. W przypadku płytki drewnopodobnej, warto, a nawet często należy zastosować technikę przesunięcia - kafle układać z przesunięciem o około 1/3 względem sąsiadującej płytki. Jest to ważne, ponieważ płytki o podłużnych rozmiarach, jak 20x120, 30x120, 15x120 i tym podobne, w procesie wypalania potrafią się delikatnie zagiąć. Układanie ich z przesunięciem umożliwia zamaskowanie wspomnianych zagięć. Dodatkowo, przesunięcie płytek na podłodze, tworzy bardziej naturalny efekt, dzięki czemu płytka będzie ozdobą wnętrza. Po ułożeniu płytek, włóż krzyżyki dystansowe ( pamiętaj o ich wyjęcia, zanim klej zaschnie ). Zwykle, po około 24 godzinach, możesz przystąpić do fugowania - wypełnij fugą przerwy między kaflami, a gdy spoina trochę podeschnie, usuń z powierzchni płytek jej nadmiar.

Polecane płytki drewnopodobne - przegląd kolekcji

Paradyż Craftland (concretto.pl)

Paradyż Heartwood (concretto.pl)

Tubądzin Mountain Ash (concretto.pl)

Cerrad Aviona (concretto.pl)

 

Menu

Napisz do nas

Menu

Ustawienia

PL/DE

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się