Szukaj na blogu
Ostatnie komentarze
Brak opinii.

Jak dbać o płytki gresowe? Czy gres się rysuje, brudzi? Dlaczego pęka przy cięciu?

2024-03-19
Do ulubionych
0
Do ulubionych

Jak dbać o płytki gresowe? Czy gres się rysuje, brudzi? Dlaczego pęka przy cięciu?

2024-03-19

Jak dbać o płytki gresowe?

Płytki gresowe są popularnym wyborem do wykończenia podłóg i ścian w pomieszczeniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych ze względu na swoją trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Aby zadbać o płytki gresowe i utrzymać je w doskonałym stanie, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

  1. Regularne czyszczenie: Regularne czyszczenie płytek gresowych jest kluczowe dla zachowania ich estetyki. Zaleca się odkurzanie lub zamiatanie powierzchni, aby usunąć luźne zanieczyszczenia, a następnie przecieranie ich wilgotną szmatką lub mopem z delikatnym detergentem.
  2. Unikanie silnych środków chemicznych: Stosowanie agresywnych detergentów lub środków czyszczących zawierających kwas lub wybielacz może uszkodzić powierzchnię płytek gresowych. Zaleca się korzystanie z łagodnych detergentów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia płytek ceramicznych.
  3. Ochrona przed zarysowaniami: Aby uniknąć zarysowań, zaleca się stosowanie miękkich podkładek pod meblami, unikanie przesuwania ciężkich przedmiotów bezpośrednio po powierzchni płytek oraz stosowanie filcowych nóżek pod meblami.
  4. Zapobieganie plamom: W przypadku rozlania płynów, takich jak czerwone wino czy kawa, należy je jak najszybciej zetrzeć, aby uniknąć powstania trudnych do usunięcia plam. Szczególnie ważne jest to w przypadku płytek o jasnych kolorach lub matowych powierzchniach, które mogą łatwo absorbować plamy.
  5. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi: Ochrona płytek gresowych przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia czy upadki ciężkich przedmiotów, może być osiągnięta poprzez stosowanie dywanów lub chodników w miejscach o większym ryzyku, takich jak wejścia do domu.

Tubądzin Balance Stone POL 1198x598

Concretto.pl - Tubądzin Balance Stone POL 1198x598Dlaczego płytki gresowe pękają przy cięciu?

Pęknięcia podczas cięcia płytek gresowych mogą wystąpić z różnych powodów. Jednym z najczęstszych przyczyn jest niewłaściwe narzędzie do cięcia lub niewłaściwa technika cięcia. Płytki gresowe są znacznie twardsze od tradycyjnych płytek ceramicznych, dlatego wymagają odpowiedniego narzędzia, takiego jak wiertarka diamentowa lub piła do płytek. Użycie niewłaściwego narzędzia lub zbyt dużego nacisku podczas cięcia może prowadzić do pęknięć.

Innym powodem pęknięć podczas cięcia może być wewnętrzne naprężenie w płytkach gresowych, które może zostać uwolnione podczas procesu cięcia. Jeśli płytki są wadliwie wyprodukowane lub narażone na zmiany temperatury, wilgotności lub inne czynniki, mogą one zawierać niewidoczne pęknięcia lub niedoskonałości, które mogą prowadzić do pęknięć podczas cięcia.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią technikę cięcia i wykorzystanie odpowiedniej ilości wody chłodzącej podczas procesu cięcia, co może pomóc zmniejszyć ryzyko pęknięć.

Czy gres się brudzi?

Płytki gresowe są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości, ale mogą ulegać zabrudzeniom, szczególnie w miejscach o dużym ruchu, takich jak kuchnie, łazienki czy przedpokoje. Gres jest materiałem nieprzepuszczalnym, co oznacza, że brud i plamy mogą pozostać na powierzchni płytek, zamiast wchłaniać się w materiał, co ułatwia ich usunięcie.

Aby zapobiec zabrudzeniom, zaleca się regularne czyszczenie powierzchni płytek gresowych, szczególnie w miejscach narażonych na większe zanieczyszczenia. Odkurzanie lub zamiatanie powierzchni, a następnie przecieranie ich wilgotną szmatką lub mopem z delikatnym detergentem, może pomóc w utrzymaniu płytek w czystości.

W przypadku trudniejszych do usunięcia plam, takich jak tłuszcz czy środki chemiczne, można użyć specjalistycznych środków do czyszczenia płytek ceramicznych. Ważne jest jednak, aby unikać stosowania agresywnych detergentów lub środków zawierających kwas lub wybielacz, które mogą uszkodzić powierzchnię płytek.

PŁYTKI GRESOWE W NASZYM SKLEPIE - KLIK

Czy gres się rysuje?

Płytki gresowe są zazwyczaj bardzo odporne na zarysowania ze względu na swoją twardość i odporność na zużycie. Jednakże, podczas użytkowania, szczególnie w miejscach o dużym ruchu lub pod wpływem ciężkich przedmiotów, płytki gresowe mogą ulec zarysowaniom.

Rysowanie płytek gresowych może wystąpić w wyniku przesuwania mebli bez odpowiedniej ochrony podkładek, upadków twardych przedmiotów, takich jak garnki czy narzędzia, lub przez kontakt z ostrymi przedmiotami, takimi jak piła. Dodatkowo, o ile płytki gresowe są odporne na większość zarysowań, mogą pojawić się delikatne rysy na powierzchniach o wykończeniu polerowanym lub lustrzanym. W takich przypadkach, rysy mogą być bardziej widoczne, zwłaszcza w przypadku płytek o jasnych kolorach lub odbijających światło.

Regularne utrzymanie czystości płytek może pomóc w zapobieganiu drobnym zarysowaniom poprzez usuwanie piasku, brudu i innych drobnych cząstek, które mogą działać jak ścierniwo.

Warto również zauważyć, że rysy mogą pojawić się na powierzchniach nieodpowiednio zainstalowanych lub nierówno ułożonych płytek. Dlatego ważne jest, aby podczas instalacji płytek gresowych zapewnić odpowiednie przygotowanie podłoża i staranne ułożenie każdej płytki.

Podsumowując, choć płytki gresowe są zazwyczaj odporne na zarysowania, mogą one ulec rysowaniu w wyniku użytkowania, szczególnie w przypadku niewłaściwej konserwacji lub kontaktu z ostrymi przedmiotami. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie środki ostrożności i regularnie dbać o płytki gresowe, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie przez wiele lat użytkowania.

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Napisz do nas

Menu

Ustawienia

PL/DE

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się